55 Yılın Hikayesi - Başarılı Girişimci Heinz Trox

genel görünüme geri dön
tarih

09.07.2014

yönerge

şirket

Heinz Trox, TROX GmbH çoğunluk hissedarı ve eski CEO’su, 29 Haziran 2014 tarihinde 80. yaş gününü ve iş hayatında 55. yılını kutladı. Akabinde 30 Haziran tarihinde, TROX GmbH'nin Uluslararası Merkezi'nde görkemli bir resepsiyon verildi. Önemli isimlerin katıldığı resepsiyonda; Heiz Trox’un eski ve yeni iş ortakları, dostları, politika dünyasının tanınmış isimleri ve şirket üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 80 kadar konuk ağırlandı.
 
Babası Heinrich Trox’un  elli yılı aşkın süre önce 1951'de şirketi kurmasından bu yana, Heinz Trox olağan üstü başarılara imza attı. Almanya’da çok az girişimcinin ulaşabildiği bir yaşam boyu başarıya sahip oldu. Öyleki bugün şirket dünya genelinde 3700 çalışana sahip ve 2013 yılında 416 milyon €’dan fazla ciro yaparak sektörün önemli oyuncuları arasında yerini koyumayı başarıyla devam ettirmektedir.
 
Heinz Trox 1934 yılında, Almanya’nın Ruhr ağır sanayi bölgesindeki Essen’de dünyaya geldi. Münih Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimini ve devamında ekonomi ve endüstri mühendisliği eğimini tamamladıktan sonra, Heinz Trox 1958 yılında, Ohio, Yellow Springs’te Antioch College’da işletme okumak üzere Almanya’dan ayrılarak ABD’ye gitti. Profesyonel kariyerine Ohio, Cleveland’deki American Standard’ın (Ideal Standard) İklimlendirme Bölümü’nde bölüm başkanı ve kalite-üretim uzmanı olarak başladı.
1959 yılında Heinz Trox ve kardeşi Klaus, babalarının isteği üzerine aile işletmesine katılma kararı aldı. Klaus yurtiçi piyasanın sorumluluğunu üstlenirken, Heinz Trox, yurtdışında yaşayıp çalıştığı için hazır olduğu bir görev olan uluslararası piyasaların başına geçti. Heinz Trox önderliğinde, şirket Avrupa piyasalarında kısa sürede önemli bir yer edindi ve önemli pazar payları kazandı.
 
1970 yılında babalarının vefatı üzerine, Heinz ve Klaus şirket yönetimini devraldı. Kardeşi Klaus’un vefatı ile Heinz Trox, 1988 yılında CEO oldu ve 2001 yılında Denetim Kurulu'na geçti.
 
Geleceği güvence altına almak
 
1991 yılında Heinz Trox, TROX’un geleceğini ve çalışanların işlerini güvence altına almak üzere kendi adını taşıyan vakfı kurdu; o tarihten bu yana şirketin hissedarlık yapısını tamamıyla yeniden düzenledi. TROX GmbH hisse senedi sermayesinin yüzde 83’ü Heinz Trox’a ve yüzde 9’u Heinz Trox Vakfı’na ait oldu. Kalan yüzde 8 ise, TROX yöneticilerinin uzun vadeli bağlılığını artırmayı amaçlayan personel hisse senedi programına ayrıldı.
 
2013 yılında, hisse senedi sermayesi 17 milyon €’dan 30 milyon €’ya çıkarıldı. Devamlı büyüyen 10 milyon €’yu aşkın sermaye fonuyla Heinz Trox Vakfı böylelikle sağlam bir temele oturtturuldu ve havalandırma - iklimlendirme sektöründe dünya lideri olarak TROX GmbH’nin sürdürülebilir başarısının teminatı kapsamına alındı; ayrıca istihdam ve TROX markasının varlığını güvence altına almaya yönelik vakıf çalışmaları programa alındı..  
 
Bugün, Heinz Trox şirkete dönüp baktığında sağlam mali yapıya, gelecekte büyümeye ve şirketin lider pozisyonunu güçlendirmeye yönelik bir stratejinin varlığını görmektedir. Bu amaçla son yıllarda “ One Stop Shop” stratejisine önemli yatırım yapılmıştır. Bir başka deyişle, bir sistem sağlayıcısından bir parça üreticisine dönüşülmesi, X-CUBE hava işleme ünitelerinin geliştirilmesi, X-FANS bina fanlarının ve BSH grubunun parçalarının satın alınması için yatırımlar yapılmıştır.
 
TROX GRUBU’nun dünya genelinde gelişimi başarılı bir grafik çizmektedir.26 ülkede ve 5 kıtada bağlı şirketleri, 14 üretim tesisi, ithalatçı ve temsilcileriyle TROX 70'i aşkın ülkede faaliyet göstermektedir.
production {"X-Frame-Options"=>"SAMEORIGIN", "X-XSS-Protection"=>"1; mode=block", "X-Content-Type-Options"=>"nosniff", "X-Download-Options"=>"noopen", "X-Permitted-Cross-Domain-Policies"=>"none", "Referrer-Policy"=>"strict-origin-when-cross-origin", "Content-Security-Policy"=>"frame-ancestors 'self' https://*.scrivito.com https://punchoutcommerce.com https://www.trox.de https://trox-extern.com https://*.onventis.com http://localhost:63342 http://cerebrum.local", "Strict-Transport-Security"=>"max-age=31536000; includeSubDomains", "Content-Type"=>"text/html; charset=utf-8"}

Sayfayı paylaş

Bu sayfayı tavsiye et

E-posta ile bağlantı göndererek bu sayfayı tavsiye et

(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

Sayfayı paylaş

Tavsiyeniz için teşekkür ederiz!

Tavsiyeniz gönderilmiştir ve kısa sürede yerine ulaşacaktır.


İletişim

Sizin için buradayız

Lütfen mesajınızı ve istek türünüzü belirtiniz


(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

İletişim

Mesajınız için teşekkür ederiz!

Mesajınız gönderilmiştir ve kısa süre içinde işleme alınacaktır.
Servis-İstekler departmanımız en kısa sürede sizinle iletişim kuracaktır..


İletişim

Sizin için buradayız

Lütfen mesajınızı ve istek türünüzü belirtiniz


Attachment (max. 10MB)

(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

İletişim

Mesajınız için teşekkür ederiz!

Mesajınız gönderilmiştir ve kısa süre içinde işleme alınacaktır.
Servis-İstekler departmanımız en kısa sürede sizinle iletişim kuracaktır..