DÜSSELDORF'TAN PROFESÖR HOLGER HOFFMANN YÖNETİMİNDEKİ 'ONE FINE DAY' MİMARLARI TROX FOCUS TASARIM ÖDÜLÜ'NÜ KAZANDI

genel görünüme geri dön
tarih

09.02.2015

yönerge

şirket

 
Beklentilerimizin ötesine geçildi: Almanya ve Avusturya'daki 28 mimarlık bürosu TROX GmbH'nin yarışmasına katılıp hava terminal cihazına ait bir ön panel yani difüzör oluşturdu. Yüksek vasıflı jüri heyeti Aralık 2014'teki bir toplantıda eşsiz sunuşları analiz edip değerlendirdi. Genel konsept, tasarım, ekonomik işletme ve görünüş önemli olmasına rağmen teknik fonksiyon da eşit derecede kritikti. Sonunda Düsseldorf'tan One Fine Day mimarlarının teklif ettiği OP ART X fikri bütün yönleriyle jüri heyetini ikna edip TROX FOCUS TASARIM ÖDÜLÜ’NÜ kazandı.
 
Bu müsabakayla TROX, mimarlara hava terminal cihazlarının niteliğiyle ilgili fikirlerini ve düşüncelerini bir tasarıma koyma fırsatını vermiş oldu. LAVA'dan Profesör Tobias Wallisser "Oksijenin niteliği görsel bir katma değer hâline gelmiştir." dedi. XARTO tavan difüzörünün akıllı teknik konsepti sayesinde difüzörün fonksiyonu, yaratıcılık için görsel herhangi bir sınır olmayacak şekilde ön panelin tasarımından tamamen bağımsızdır.TROX'un yarışması, 28 adet ümit verici fikir, konsept ve tasarım ile başarılı oldu.
 
TROX GmbH ilk kez mimarlara yönelik bir ödül ortaya koymuştu: TROX FOCUS TASARIM ÖDÜLÜ. Mimarlar ve uzman danışmanlar, tavan difüzörüne veya hava terminal cihazına ait ön panel oluşturmaya çağrıldılar.
 
Detaylı bilgi ve yarışmanın koşulları için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz:


DERECEYE GİRENLER:

1.lik Ödülü: One Fine Day, Düsseldorf, 'OP ART X'
2.lik Ödülü: ID AID, Stuttgart, 'BLOW-OP'
3.lük Ödülü (1): HPP Architects, Düsseldorf, 'XARTO AIR 3D'
3.lük Ödülü (2): BERGHOF & HALLER Architecture, Frankfurt/Main, 'Migrating Birds' (Zugvögel)
 

JÜRİNİN KAZANANLAR HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ:

1.lik Ödülü
Profesör Tobias Wallisser | LAVA, Stuttgart ve Berlin:
 
"Bu tasarım, tamamen benzersiz birtakım fikirleriyle bizi etkilemişti. Bu fikirlerden biri, klasik 60 x 60 cm alanı bırakıp açıklıkları dokuz alandan oluşan daha büyük bir bölgeye bir desen olarak uzatmaktır. İkinci fikir, delikleri yalnızca düzenlemek değil aynı zamanda bir yıldıza benzeyecek ve çok farklı yorumlama yoluna izin verecek şekilde altıgen biçimine dönüştürmektir. Bunun sonucunda, ikinci bakışta bile yeni görünüşlere olanak sağlayan çok zengin bir desen çıkmış oldu. Diğer bir deyişle, tavanda çok özel bir etkiye imkân veren değişken alan yapılandırmasında çok değerli bir optik özellik vardır. Bu, benzersiz bir şekilde birleştirilmiş olan farklı boyut düzeyleri olduğu anlamına gelmektedir: bütün bir nesne olarak tavana entegrasyon ve difüzörün tek bir karoya entegrasyonu ve son olarak kapalı alan ile açıklıktan dolayı bir süsün birleştirilmesi."
 
2.lik Ödülü
Corinna Kretschmar-Joehnk | JOI-Design, Hamburg:
 
"Bu konsept, perforaj ile oynamaya dayanmaktadır. Açıklıklar, çapraz bir hat boyunca alışılmadık bir şekilde geliştirilmiştir: şekilleri değişiyor gibi gözükerek yeni bir boyut kazandırmıştır. Değerlendirme süreci sırasında görünüşünü ve verdiği hissi farklı bakış açılarından analiz ettik. Tavana taktığımız zaman ön panel, sanki odaya doğru çıkıntı yapmış gibi gözüküyordu ve bunu gerçekten heyecan verici bulduk. İkinci türde boyut, sağ açıdan değişiklik geçirmiş gibiydi ve odanın genel durumunda çok cazip görünüyordu. Biz mimarlar, bir odada difüzörlerin görünmesini gerçekten istemeyiz; bu kalem ise bu ölçüte uygundur çünkü delikli tavan ile hoş ve homojen şekilde harmanlanmaktadır. Tavanda oraya buraya yerleştirilmiş olan difüzörlerin ön panelleri, tavanın odaya doğru tüm görünüşünü değiştirip dinamik bir görüntü oluşturmaktadır."
 
3.lük Ödülü (1)
Burkhard Fröhlich | DBZ, Gütersloh:
 
"3.lük ödülü çok güzel bir tasarıma gitti. Bu çalışmanın ilham kaynağı, bildiğimiz sabun köpüklerine benzeyen minik hava kabarcıkları olup oda içinde oradan oraya adeta kontrolsüz bir şekilde hareket ederek bir görüntü oluşturmaya yetmektedir. Bu açıkça hem kare hem de dairesel panel ile elde edilmiştir. Deliklerin yapısı, kenarlara doğru küçük bir biçime ve merkeze doğru daha büyük bir biçime bürünen farklı boyutlarda düzenli bir açıklık yapısına dönüşür. Bu durum, panelin genel yapısını çekici ve uyumlu hâle getirmektedir ve bu panellerden birkaçı monte edildiğinde tavan yerleşiminin neye benzediğini kolayca hayal edebilirsiniz. Aydınlatma, yangından koruma, akustik vs. gibi diğer unsurların hepsinin teknik ve tasarım entegrasyonu gibi açıklıkların da gerekli hava debisini sağlamaya yetip yetmediği görülebilir."
 
3.lük Ödülü (2)
Profesör Dr. Alexander Gutzmer | BAUMEISTER, Munich:
 
"3.lük ödülü almış olan bir diğer kalem ise çok şiirsel, adeta lirik ve her halükârda öyküsel bir tasarımdı. Alfred Hitchcock'un 'Kuşlar' filminden esinlenilmişti. Bu kalem hakkında eğlenceli ve komik bir şey var; bunun, ödüllü bir yarışma için bir tasarımla gayet mümkün olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan, beğendiğim şey, diğer kazananların tasarımlarının aksine bizzat resimlerle çalışma cesareti ve diğer taraftan yükseklik konseptiydi. Mimarlar öylesine herhangi bir resim kullanmaz fakat tamamen bilerek kuş motifini seçer. Bu tasarım her bina türüne uygulanabilir olmayabilir fakat bir hayli yaratıcılık içermektedir ve bunu biz çok beğendik."
 

SEÇİLMİŞ FOTOĞRAFLAR

1.lik Ödülü: One Fine Day, Düsseldorf, 'OP ART X'


2. Ödülü: ID AID, Stuttgart, 'BLOW-OP'


3.lük Ödülü (1): HPP Architects, Düsseldorf, 'XARTO AIR 3D'


3.lük Ödülü (2):BERGHOF & HALLER Architecture, Frankfurt/Main, 'Migrating Birds' (Zugvögel)

 
 
 

İndir Basın Bülteni

İndir Foto IDAID-01 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto IDAID.02 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto BH-01 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto BH-02 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto HPP-01 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto HPP-02 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto O-F-D-01 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto O-F-D-02 (yüksek çözünürlüklü)

İndir Foto O-F-D-03 (yüksek çözünürlüklü)


TROX, odaların havalandırılması ve iklimlendirilmesi için bileşen, ünite ve sistemlerin geliştirilmesi, imalatı ve satışında öncü bir firmadır. 5 kıtada 30 ülkedeki 30 bağlı şirketleri, 14 üretim tesisleri ve ithalatçı ve temsilcileri ile TROX, 70'i aşkın ülkede faaliyet göstermektedir. 1951'de kurulan ve toplam 3.700 personele sahip TROX, 2013 yılında dünya genelince 416 milyon € üzerinde ciro elde etmiştir.

 
production {"X-Frame-Options"=>"SAMEORIGIN", "X-XSS-Protection"=>"1; mode=block", "X-Content-Type-Options"=>"nosniff", "X-Download-Options"=>"noopen", "X-Permitted-Cross-Domain-Policies"=>"none", "Referrer-Policy"=>"strict-origin-when-cross-origin", "Content-Security-Policy"=>"frame-ancestors 'self' https://*.scrivito.com https://punchoutcommerce.com https://www.trox.de https://trox-extern.com https://*.onventis.com http://localhost:63342 http://cerebrum.local", "Strict-Transport-Security"=>"max-age=31536000; includeSubDomains", "Content-Type"=>"text/html; charset=utf-8"}

Sayfayı paylaş

Bu sayfayı tavsiye et

E-posta ile bağlantı göndererek bu sayfayı tavsiye et

(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

Sayfayı paylaş

Tavsiyeniz için teşekkür ederiz!

Tavsiyeniz gönderilmiştir ve kısa sürede yerine ulaşacaktır.


İletişim

Sizin için buradayız

Lütfen mesajınızı ve istek türünüzü belirtiniz


(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

İletişim

Mesajınız için teşekkür ederiz!

Mesajınız gönderilmiştir ve kısa süre içinde işleme alınacaktır.
Servis-İstekler departmanımız en kısa sürede sizinle iletişim kuracaktır..


İletişim

Sizin için buradayız

Lütfen mesajınızı ve istek türünüzü belirtiniz


Attachment (max. 10MB)

(*) ile işaretli alanlar zorunlu alanlardır.

İletişim

Mesajınız için teşekkür ederiz!

Mesajınız gönderilmiştir ve kısa süre içinde işleme alınacaktır.
Servis-İstekler departmanımız en kısa sürede sizinle iletişim kuracaktır..